ویژگی های یک جاروبرقی خوب برای خرید

یکی از اصلی ترین لوازم خانگی، جاروبرقی است که با آن کار نظافت خانه سریع و راحت می شود. امروزه وسایل نظافت زیادی در بازار موجود است که می توان از جمله آن ها تی ها، جاروبرقی ها، بخارشوی ها و ... را نام برد. همه این ها برای راحت کردن کار نظافت منزل هستند اما هیچ کدام به اندازه جاروبرقی محبوبیت ندارند چرا که این وسیله هم دارای کارایی بیشتر است و هم استفاده از آن آسان است. اما در خرید جاروبرقی که یک وسیله پرطرفدار و پرکار است، چه نکاتی را باید رعایت کنید و در واقع مهم ترین ویژگی های یک جاروبرقی خوب چه می باشد؟در ادامه این مقاله با مرکز تعمیرات جاروبرقی دیبا سرویس همراه باشید.

صدای کم، قدرت زیاد و سبک بودن از جمله مهم ترین ویژگی های یک جاروبرقی خوب است. قدرت جاروبرقی، وزن جاروبرقی، راحت بودنِ کشیدن، هل دادن و بلند کردن آن، سبک بودن دسته، میزان صدای جاروبرقی، طول سیم، ظرفیت کیسه یا مخزن جارو از جمله مهم ترین نکاتی هستند که در هنگام خرید یک جاروبرقی باید به آن توجه کنید.

ویژگی های یک جاروبرقی خوب برای خرید

ویژگی های جاروبرقی ها

 1. توان موتور جاروبرقی: توان موتور همان قدرت موتور است که هرچه بیشتر باشد، کارایی جاروبرقی بیشتر و جارو قوی تر است. توان موتور با وات نشان داده می شود.
 2. قدرت مکش جاروبرقی: این گزینه هم تقریبا مثل گزینه قبل است یعنی هرچه قدرت مکش جاروبرقی بیشتر باشد، قدرت تمیز کردن آن هم بیشتر است. قدرت مکش در اکثر جاروبرقی ها قابل تنظیم است و برای سطوح مختلف باید قدرت مکش منحصر به همان سطح را تنظیم کرد. به طور مثال قدرت مکش برای فرش نباید زیاد باشد چرا که این به مرور زمان موجب نازکی فرش و فرسودگی آن می شود.
 3. وزن جاروبرقی: سبک بودن جاروبرقی نکته ای بسیار مهم است. زیرا در جاروبرقی هایی که وزن بالایی دارند یا لوله آن ها سنگین است، کار نظافت با آن ها دشوار خواهد بود و به مرور زمان موجب آسیب به دست یا کمر و یا سایر اعضای بدن می شود.
 4. میزان صدا جاروبرقی: واحد اندازه گیری صدا دسیبل است و هرچه این عدد بالاتر باشد، میزان صدای تولیدی جاروبرقی بیشتر خواهد بود. جاروبرقی یکی از وسایلی است که صدای زیادی تولید می کند و مخصوصا هرچه قدرت موتور جاروبرقی بیشتر باشد، میزان تولید صدا بیشتر خواهد بود. با این حال، برخی تولید کنندگان جاروبرقی، توانسته اند صدای تولیدی جاروبرقی را کنترل کنند و جاروبرقی هایی تولید کرده اند که با وجود قدرت بالا، صدای تولیدی کمی دارند.
 5. قابلیت حرکت جاروبرقی: شما هنگام کار با جاروبرقی، مدام آن را حرکت خواهید داد. پس قدرت مانور و حرکت جاروبرقی باید مناسب باشد.
 6. کیسه جاروبرقی: کیسه ی جاروبرقی های امروزی، برخی قابل تعویض است و برخی دیگر، کیسه های دائمی دارند. بهتر است که جاروبرقی هایی را بخرید که کیسه قابل تعویض داشته باشند. این نوع جاروبرقی ها مخصوصا برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند بهتر است. چرا که شستشو و تخلیه کیسه جاروبرقی هایی که کیسه دائمی دارند، نه تنها یک کار دشوار است بلکه برای این افراد مضر خواهد بود.
 7. طول کابل برق: مسلما هرچه طول سیم کابل جاروبرقی بیشتر باشد، بهتر خواهد بود و از آن می توان در مکان های مختلف و دور از پریز برق استفاده کرد.
 8. برس های مختلف: جاروبرقی های مختلف دارای برس های مختلف هستند که برای سطوح مختلف به کار برده می شوند. برخی از آن ها دارای تعداد بیشتری از این برس ها هستند که با آن ها می توان بسیاری از سطوح را تمیز کرد. مثلا بدن حیوانات.
 9. قابلیت مکش مایعات: با این که با اکثر جاروبرقی ها نمی توان مکان های رطوبتی را جارو کرد، جاروبرقی هایی هم هستند که قدرت مکش مایعات را هم دارند. در برخی از این جاروبرقی ها، قدرت تفکیک مایعات از جامدات هم وجود دارد و حتی با برخی از جاروبرقی ها می توان بنزین و روغن را هم تمیز کرد. 
 10. دمندگی: یک قابلیت دیگری در بعضی جاروبرقی ها وجود دارد که دمندگی نام دارد. با این قابلیت می توان گرد و غبار ها را از روی برخی سطوح پاک کرد و همچنین بادکنک، تیوپ و ... را با آن باد کرد.
 11. نشانگر وضعیت کیسه: یک ویژگی که نسبتا هم برای جاروبرقی ها ضروری می باشد، وجود نشانگر وضعیت کیسه جاروبرقی است که این قابلیت موجب می شود که شما در زمان مناسب کیسه جاروبرقی را خالی کنید و هم چنین از پر شدن بیش از حد کیسه جارو، جلوگیری می شود. این ویژگی در برخی از جاروبرقی ها وجود دارد.
 12. جاروبرقی های تمام اتوماتیک: امروزه جاروبرقی های شگفت انگیزی در برخی از بازار ها دیده می شود که تمام اتوماتیک هستند. شگفت انگیز بودن آن ها در هنگام کار با این جاروبرقی ها دیده می شود. این جاروبرقی ها دارای باتری قابل شارژ هستند که توسط سنسور های مختلف، محیط را شناسایی می کنند و کافی است آن ها را در یک محیط برای نظافت رها کنید. این دستگاه ها خودش کار نظافت را انجام می دهند و حرکت می کنند و حتی زمانی که باتری شان خالی شود، به محل شارژ بر می گردند و باتری شان را شارژ می کنند. پس از شارژ کامل باتری دوباره به محل نظافت برگشته و به کار خود ادامه می دهند. به هیچ عنوان نیازی به زحمت دادن خود برای نظافت در این نوع جاروبرقی نمی باشد.

این ها تنها برخی از ویژگی های جاروبرقی ها می باشند که بسیار ضروری هم به نظر می رسند. البته جاروبرقی ها قابلیت های دیگری هم دارند از جمله کنترل گردش هوا و ... .

 نحوه کار با جاروبرقی

 • موتور جاروبرقی در یک مدت معین کار، نیاز به استراحت دارد. سعی کنید پس از 15 دقیقه روشن بودن دستگاه، 10 دقیقه به آن استراحت دهید.
 • برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به جاروبرقی ناشی از نوسانات برق، از روشن کردن جاروبرقی در ساعات اوج مصرف پرهیز کنید. به علاوه که جاروبرقی یک وسیله ای است که برق زیادی مصرف می کند.
 • کیسه جارو را در زمان مناسب و مرتب خالی کنید و یا اگر قابل تعویض است آن را در زمان مناسب تعویض کنید. اگر جاروبرقی فیلتر هم دارد در زمان مناسب آن را تعویض کنید.
 • از جاروبرقی برای اشیای نوک تیز استفاده نکنید.
 • در هنگام کار با جاروبرقی، با شتاب آن را حرکت ندهید.
 • اشیای بزرگ را در مسیر لوله قرار ندهید. 
خواندن 7135 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.