معرفی مهمترین قطعات جاروبرقی بوش

یکی از لوازم خانگی که نقش زیادی در تمیزی و بهداشت محیط زندگی دارد جاروبرقی است که امروزه در مدل ها و برندهای مختلف در بازار یافت می شود. شرکت بوش با سابقه ای طولانی در تولید لوازم خانگی، در زمینه تولید جاروبرقی از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا بهره گرفته است و مدل های مختلفی از جارو برقی را با امکانات و قابلیت های مختلف عرضه نموده است که دارای طراحی زیبا و کارایی بالا هستند. در این نوشتار از سری مطالب معرفی قطعات جاروبرقی ها قصد داریم به معرفی مهمترین قطعات اصلی جاروبرقی بوش در مدل های مختلف بپردازیم.

موتور

موتور مهمترین و کلیدی ترین قطعه الکتریکی جارو برقی است که وظیفه اصلی آن مکش هوای داخل مخزن و یا کیسه جارو و ایجاد فشار منفی و در نتیجه جذب ذرات و آشغال ها به داخل دستگاه است. مدار الکتریکی در بیشتر جاروبرقی های بوش، شامل کلید روشن-خاموش و لامپ خبر است . کلید ها معمولا از نوع فشاری هستند و سر راه فاز یا نول اصلی مدار قرار می گیرند.

بدنه جاروبرقی

بدنه جاروبرقی ساختمان ظاهری جارو برقی را تشکیل می دهد و برخلاف قسمت الکتریکی آن در برندهای مختلف، بر اساس نوع مدل در شکل ها و رنگ های متنوعی ساخته می شود. در جارو برقی های بوش، بدنه دستگاه معمولا دارای دو بخش اصلی است. یک بخش اجزایی همچون موتور، کلیدها، لامپ، مدارهای الکتریکی و محفظه برس های اضافی دستگاه را دربر می گیرد. بخش دیگر قسمتی است که کیسه زباله و فیلتر در آن جاسازی می شوند. این دو قسمت توسط یک قفل و ضامن باز کننده از یکدیگر جدا می شوند.

سیم جمع کن

وظیفه اصلی سیم جمع کن، پنهان کردن سیم برق دستگاه درون بدنه است.

لوله جاروبرقی

در جاروبرقی های بوش لوله به گونه ای کاملا ارگونومیک ساخته شده است به طوری که نه آنقدر کوتاه باشد که فرد در هنگام جارو کشیدن مجبور به خم شدن مکرر باشد و وزن خود را به لوله تحمیل کند و نه اینکه آنقدر بلند که توانایی کنترل جارو را از دست بدهد. امروزه در این جاروبرقی ها، لوله ها از نوع تلسکوپی است یعنی امکان تغییر اندازه لوله وجود دارد تا فرد بتواند آن را متناسب با قد خود تنظیم کند. بعلاوه لوله در جاروبرقی های بوش معمولا از جنس استیل ضد زنگ ساخته می شود تا در برابر شکستگی، زنگ زدگی یا خوردگی مقاوم باشد.

فیلتر

وقتی که جارو روشن می شود، هوا به داخل آن مکیده می شود و از این طریق زباله ها جمع می شوند. هوایی که به داخل جارو کشیده می شود علاوه بر زباله ها، گرد و غبار را نیز به همراه دارد. اگر ذرات غبار از هوای مکیده شده جدا نشوند هوایی که از قسمت موتور خارج می شود به داخل محیط نفوذ کرده و مجدداً محیط را آلوده می کند. از این رو بر سر راه هوای خروجی از کیسه و قبل از آنکه هوای این قسمت به موتور وارد شود، فیلتر قرار داده می شود که شامل لایه های اسفنجی فشرده است. وظیفه اصلی فیلتر تصفیه هوای داخل دستگاه و جذب گرد و غبار و جلوگیری از رسیدن آن به موتور است.

کیسه جاروبرقی

کیسه یا پاکت جاروبرقی، قسمتی از جارو است که مواد زائد یا زباله ها درون آن جمع می شوند. در جاروبرقی های بوش متناسب با نوع مدل، کیسه ها دارای اندازه های مختلف هستند. در ضمن کیسه ها می توانند دو لایه یا چند لایه باشند. بعلاوه این کیسه ها معمولا از نوع دائمی هستند یعنی باید پس از پرشدن، تخلیه شوند و دوباره مورد استفاده قرار گیرند. در هنگام تعیوض کیسه نیز باید دقت شود که کیسه ای متناسب با مدل و برند دستگاه تهیه شود.

خرطومی جاروبرقی

این قطعه شامل قطعه ای شیلنگ مانند و انعطاف پذیر است. این شیلنگ معمولا از لاستیک نرم و انعطاف پذیری که از پلی اتیلن در آن استفاده شده است ساخته می شود. خرطومی، یکی از اجزای ضروری جاروبرقی های بوش است و برای ایجاد خلاء در دستگاه از فشار هوا استفاده می کند و همین خلاء است که سبب می شود مواد به داخل جاروبرقی مکیده شوند. ایجاد هرگونه سوراخ و یا شکستگی در خرطومی می ‌تواند باعث کاهش مکندگی جاروبرقی شود و کارایی آن را به شدت کاهش دهد. خرطومی جارو برقی های بوش از لاستیک سیمی بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند که در برابر کشیدگی و تاب خوردگی بسیار مقاوم می باشند. در ضمن قابلیت چرخش 360 درجه ای دارند و بنابراین کار با آنها بسیار ساده است.

برس جاروبرقی

برس جاروبرقی قسمتی از آن است که روی سطوح مختلف قرار می گیرد و آشغال ها از طریق آن به داخل دستگاه کشیده می شوند. در جاروبرقی های بوش، به جز برس اصلی که برای نظافت سطح زمین بکار می رود، چندین برس دیگر به همراه دستگاه عرضه شده است که هر یک با توجه به شکل ها و اندازه های متفاوتی که دارند دارای کارایی خاصی هستند و می توانند برای تمیز کردن زمین، کناره‌های دیوار، گوشه ها و کنج ها، مبل و صندلی و دیگر سطوح مورد استفاده قرار گیرند. همچنین برس مخصوص درز یا گوشه گیر، برای تمیز کردن جاهایی که دسترسی به آنها دشوار است مورد استفاده قرار می گیرد.

امیدواریم که این مقاله از دیبا سرویس برای شما مفید بوده باشد.

خواندن 7904 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.