جاروبرقی های سطلی

جاروبرقی های سطلی به آن دسته از جاروبرقی ها گفته می شود که کاربرد های بسیار زیادی در محیط های مختلف دارند و در واقع در بین همه ی جاروبرقی ها،جاروبرقی های سطلی از بیشترین کاربرد برخوردار هستند. این جاروبرقی ها دارای ویژگی های بسیار خوبی هستند و به همین دلیل از آن ها استفاده های زیادی در مکان هایی هم چون ادارات، دفاتر، شرکت ها و هتل ها می شود. علاوه بر این از این جاروبرقی ها در دیگر مکان ها از جمله محیط های مسکونی و خوابگاه های دانشجویی و یا حتی در کارواش ها هم استفاده می شود.

جاروبرقی های سطلی

اجزای تشکیل دهنده جاروبرقی های سطلی

نه تنها جاروبرقی های سطلی بلکه همه انواع جاروبرقی ها دارای اجزاء تشکیل دهنده یکسان و نحوه عملکرد مشابهی هستند. همه ی انواع جاروبرقی ها دارای اجزایی شامل موتور مکنده، پمپ مکش، فیلتر، مخزن، خرطومی و تجهیزات جانبی و نازل ها هستند. در ادامه وظیفه ی هر یک از این اجزا را در جاروبرقی های سطلی بیان خواهیم کرد.

1 - موتور مکنده کلکتوری

جاروبرقی های سطلی از یک موتور مکنده از نوع کلکتوری بهره می برند که همانند اکثر جاروبرقی ها، توانایی کار کردن دائم و طولانی مدت را ندارد و پس از هر نیم ساعت کار کردن با آن ها، باید به موتور آن استراحت دهید و جاروبرقی را خاموش کنید تا موتورش خنک شود.

2 - پمپ سانتری فیوژال

پمپ مکنده استفاده شده در جاروبرقی های سطلی، پمپ سانتری فیوژال است. علت استفاده از این نوع پمپ های مکنده در این جاروبرقی ها، قیمت پایین آن است که موجب می شود جاروبرقی های سطلی با قیمت تمام شده کمتری به دست مشتریان برسد. قدرت این پمپ ها برای مکش انواع مختلف آلودگی ها و مواد، در مکان های مختلف، مناسب می باشد. در اکثر انواع این جاروبرقی ها، کلید تنظیم سرعت مکش وجود دارد که می توان آن را برای سطوح مختلف تنظیم کرد. برخی از جاروبرقی های سطلی نیز دارای بیش از یک موتور هستند که این قدرت مکش و سرعت آن ها را افزایش می دهد.

3 - سیستم فیلتراسیون

سیستم فیلتراسیون جاروبرقی های سطلی معمولا با استفاده از فیلترهای کیسه ای عمل می کند. همین امر باعث شده این جاروبرقی ها از جاروبرقی های صنعتی و نیمه صنعتی متمایز شوند. فیلتر های به کار رفته در جاروبرقی های سطلی، برای استفاده در محیط هایی که آلودگی های رایج همانند گرد و خاک وجود دارد، ساخته شده است و به همین دلیل از این جاروبرقی ها در محیط های تجاری با سطح آلودگی کم استفاده می شود. عملکرد این جاروبرقی ها در این محیط ها، بسیار مناسب است. دلیل دیگر استفاده از فیلتر های کیسه ای در جاروبرقی های سطلی، قیمت مناسب آن هاست. استفاده از این فیلتر ها در جاروبرقی های سطلی، قیمت آن ها را برای مشتری مقرون به صرفه کرده است. از سوی دیگر، نظافت این مدل از فیلتر ها به دلیل اینکه در محیط های با آلودگی کمتر استفاده می شود، بسیار آسان است. برای نظافت آن، کافیست که آن را از جاروبرقی جدا سازید و با استفاده از یک کمپرسور دمنده، آلودگی ها را از آن بزدایید یا این که با تکان دادن، آن را نظافت کنید.

4 - مخزن

حجم مخزن به کار رفته در این نوع جاروبرقی ها، کمتر از ظرفیت مخزن جاروبرقی های صنعتی است. جنس مخزن و بدنه دستگاه های جاروبرقی سطلی پلاستیک یا استیل می باشد. این ویژگی ها ( کوچکی ابعاد جاروبرقی و مواد سبک به کار برده شده در ساخت آن )، موجب شده است تا وزن جاروبرقی های سطلی به گونه ای باشد که به راحتی بتوان آن را در محیط های مختلف حرکت داد و حمل کرد. جاروبرقی های سطلی با این ویژگی هایی که دارند، به یک انتخاب ایده ال برای محیط هایی همچون خوابگاه های دانشجویی و هتل ها تبدیل شده اند.

5 - تجهیزات جانبی

جاروبرقی های سطلی، دارای طیف وسیعی از تجهیزات جانبی از جمله نازل ها و ... هستند. مکان هایی که از جاروبرقی های سطلی استفاده می کنند به گونه ای است که باید علاوه بر نظافت سطوح هموار، سطوح ناهموار هم مانند مبل ها، قفسه ها، پرده ها و ... باید نظافت گردد. جاروبرقی های سطلی با داشتن تجهیزات بالا، امکان نظافت این محیط ها و سطوح مختلف را فراهم کرده است.

ویژگی‌های یک جاروبرقی سطلی مناسب

از جارو برقی های سطلی در محیط هایی استفاده می شود که باید جارو بین طبقات، پله ها و دیگر مکان ها به راحتی جابجا شود. لذا برای استفاده راحت تر از جاروبرقی های سطلی، یک جاروبرقی سطلی مناسب باید ویژگی های زیر را داشته باشد :

  1. امکان نگهداری تجهیزات جانبی بر روی بدنه جاروبرقی، باید وجود داشته باشد.
  2. چرخ های جاروبرقی سطلی باید بزرگ و روان باشند.
  3. کابل برق جاروبرقی سطلی باید بلند باشد.
  4. جاروبرقی های سطلی باید علاوه بر قابلیت مکش، قابلت دمش را هم داشته باشند.

همچنین با توجه به اینکه این دستگاه ها بصورت روزانه در برنامه نظافتی مجموعه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، کیفیت و مقاومت بالای دستگاه حائز اهمیت می باشد.

مزایای استفاده از جاروبرقی سطلی

در آخرین قسمت از این مقاله، مزایای استفاده از جاروبرقی های سطلی را می گوییم :

  1. با استفاده از جاروبرقی های سطلی، نظافت آسان تر می شود.
  2. زمان نظافت با استفاده از جاروبرقی های سطلی، کاهش می یابد و در زمان صرفه جویی می شود.
  3. سطح سلامت و بهداشت محیط با استفاده از جاروبرقی های سطلی افزایش می یابد.
  4. استفاده از جاروبرقی سطلی می تواند در هزینه ها صرفه جویی کند. و ... .

سخن آخر

همه انواع جاروبرقی ها دارای مزایا و کارکرد های فراوان هستند که جاروبرقی های سطلی یکی از انواع آن هاست که برای محیط های بزرگی هم چون ادارات، هتل ها، مساجد و ... انتخاب بسیار مناسبی است. سهولت در استفاده، مقرون به صرفه بودن، قدرت مانور بالا، قدرت مکش بالا و خیلی از ویژگی های دیگر جاروبرقی های سطلی، موجب شده است که از آن ها در محیط های بزرگ استفاده شود.

خواندن 8305 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.