تاریخچه جارو برقی و اختراع آن

جاروبرقی دستگاهی است که خلاء جزئی برای مکش گرد و غبار و خاک ایجاد می کند. برای این کار یک پمپ برای ایجاد خلاء و برای تمیز کردن کف ها استفاده می شود ، اما جاروبرقی می تواند سطوح دیگر را نیز تمیز کند. آنچه که جاروبرقی به خود جمع می کند، به یک کیسه گرد یا یک سیکلون جمع آوری می شود و بعد از آن دفع می شود. امروزه اندازه ها و مدل های مختلفی از جاروبرقی وجود دارد که از انواع دستی ها که توسط باتری ها تغذیه می شوند و مدل های صنعتی که چند صد لیتر گرد و غبار را با استفاده از یک جاروبرقی که اندازه (و شکل) یک کامیون است، برای تمیز کردن سطوح بزرگ یا حذف خاک آلوده، استفاده می شود، شامل می شوند.

قبل از اینکه بخواهیم به ادامه مقاله بپردازیم باید خدمت شما عرض کنیم که اگر نیاز به تعمیرات جاروبرقی پیدا کردید می توانید روی دیبا سرویس به عنوان مرکز تعمیرات جاروبرقی سامسونگ، تعمیرات جاروبرقی ال جی ، تعمیرات جاروبرقی بوش و سایر برندها حساب باز کنید.

تاریخچه جارو برقی

جاروبرقی یک ماشین مدرن نیست (آغاز آن از قرن نوزدهم است)، و نیاز به آن از حدود 100 سال قبل در بین خانواده ها دیده می شود، اما امروزه بسیار پیشرفته تر از گذشته است و نیاز به نظافت از اهمیت بیشتری برخوردار است. و بالتبع نیاز به جارو برقی های پیشرفته تر بیشتر احساس می شود.

افرادی که جاروبرقی را به آنچه که امروز داریم، تبدیل کرده اند، که در واقع نوع و پس زمینه متفاوت از ظاهر خود دارند، برخی مهندسان طبیعی بودند و حتی بعضی از آنها سرایدار بودند. اما به کار خود ادامه دادند تا به مخترعان بزرگی تبدیل شوند.

اطلاعات جارو برقی

در طول تاریخ، انواع مختلفی از جارو برقی ها وجود داشته است که دارای یک سری مشکلات بوده اند؛ ازجمله سر و صدای زیاد، بازده کم و قابلیت نظافت کمتر. اما تمامی آن ها به صورت مشابه کار می کردند.

ساخت جارو برقی

جاروبرقی ها یکی از محصولات ناشی از انقلاب صنعتی، (حالا به هر دلیلی)، هستند. یک راه حل برای برطرف کردن مشکلی از مشکلات به وجود آمده ناشی از انقلاب صنعتی، جارو برقی بوده است.

تاریخچه جاروبرقی و اختراع آن

خلاصه تاریخچه جارو برقی

اولین دستگاه مکانیکی برای تمیز کردن کف ها، "جاروبرقی فرش" بود که توسط دانیل هس در سال 1860 اختراع شد. این دستگاه، دارای قلم مو و کوپلینگ چرخشی بود که مکش را تولید می کرد. پس از آن، در سال 1869، یک جاروبرقی توسط فردی به نام ایو واگن اختراع شد که دارای موتور فن دستی بود.. در سال 1898 یک جارو برقی با موتور بنزینی اختراع شد که هوا را به داخل می کشاند ولی یک مشکل داشت و آن هم این که هوایی را که به داخل می کشید را تلمبار می کرد و در آخر منفجر می شد. و البته خیلی هم بزرگ بود.

اولین جاروبرقی که از همان دسته هایی که ما الان از آن استفاده می کنیم، توسط Hubert Cecil Booth فردی از انگلستان در سال 1901 اختراع شد. ایده جاروبرقی با نمایش یک ماشین Thurman در تالار موسیقی امپایر در لندن الهام گرفته شد، او روی صندلی نشسته بود که فکری به نظرش رسید و فورا دهانش را روی دستمال گذاشت و هوا را به داخل دهانش کشید و متوجه شد که با این کار گرد و غبار توسط دستمال جمع می شوند و به داخل نمی روند. هنگامی که او دید که چقدر گرد و غبار بر روی دستمال پوشانده شده است، متوجه شد که ایده اش شایسته است. جاروبرقی آن یک موتور احتراق داخلی داشت که یک پمپ پیستونی را ایجاد کرد که هوا را از طریق یک فیلتر پارچه از بین می برد و موجب انفجار و یا تجمع هوا نمی شد. مردم آن را "Puffing Billy" نامیدند. اما این جارو برقی هم خیلی بزرگ بود و نمی توانست وارد ساختمان شود و تنها لوله های آن از طریق پنجره ها وارد می شدند.

نخستین دستگاه جارو برقی که از خلاء استفاده می کرد و می شد آن را در اطراف حمل کرد، توسط والتر گریفیتس در سال 1905 طراحی شده بود. او از سیلندر برای جاروب کردن گرد و غبار و یک لوله انعطاف پذیر استفاده کرد. جیمز بیک کربی در سال 1906 دستگاه خلاء را اختراع کرد و آن را "سیکل خانگی" نامید، که به جای یک فیلتر از آب برای جداسازی خاک استفاده می کرد. اولین جارو برقی قابل حمل که موتور داشت، توسط یک سرایدار اختراع شد که به راحتی کارش فکر می کرد. اوجو، جانشین جیمز موری اسپنگلر، یک سرایدار از کانتون بود ، که آن را در سال 1907 اختراع کرد. این دستگاه دارای یک براش چرخشی، فن الکتریکی، یک جعبه و یک کیسه برای گرد و غبار (که جیمز ابتدا به جای کیسه یکی از کلاه های زنانه خود را استفاده کرد) بود. متأسفانه او هیچ پولی برای شروع تولید ایده خود نداشت و در سال 1908 ایده خود را به ویلیام هنری هوور فروخت. Hoover جارو برقی طراحی شده را با قرار دادن آن در یک جعبه فولادی و طراحی اتصالات برای شیلنگ تغییر داد.

جاروبرقی در ابتدا یک ابزار لوکس بود، اما پس از جنگ جهانی دوم، طبقات متوسط می توانستند آن را تامین کنند، و کم کم بسیاری از خانواده ها توانستند از این دستگاه ها داشته باشند و برای خود تهیه کنند. امروزه ما انواع مختلفی از جاروبرقی را داریم. برخی ها هنوز از فیلتر ها برای گرد و غبار استفاده می کنند در حالی که حالا دیگر گرد و غبار را از طریق جداسازی سیکلون جمع می کنند. برخی حتی می توانند مایعات را جمع آوری کنند. انواع مختلفی از جارو برقی امروزه وجود دارد که شامل انواع بزرگتر با قدرت بیشتر و انواع کوچک تر، مانند جارو برقی دستی، که توسط باتری ها به آسانی قابل حمل هستند، وجود دارند. اکثر آن ها با دست حرکت می کنند، اما برخی از انواع جارو برقی ها هستند که دارای قدرت حرکتی خودرو و یا حتی روباتیک هستند.

خواندن 11639 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.