طرز استفاده صحیح و اصولی از جاروبرقی

جاروبرقی از وسیله هایی است که مرتبط با بهداشت و سلامتی است و به تمیزی خانه کمک می کند. اما همین وسیله ای که موجب نظافت خانه است و خانه و وسایل دیگر را تمیز نگه می دارد، و یک وسیله همه کاره است، خودش هم نیاز به نظافت و رسیدگی دارد. و در واقع در به کار گیری از جاروبرقی یک سری نکات اصولی باید رعایت گردد. همان گونه که در استفاده از تمام وسایل و ابزار آلات باید نکات اصولی در استفاده از آن ها رعایت شود.

قبل از اینکه بخواهیم به ادامه مقاله بپردازیم باید خدمت شما عرض کنیم که اگر نیاز به تعمیرات جاروبرقی پیدا کردید می توانید روی دیبا سرویس به عنوان مرکز تعمیرات جاروبرقی سامسونگ، تعمیرات جاروبرقی ال جی ، تعمیرات جاروبرقی بوش و سایر برندها حساب باز کنید.

آیا شما می دانید که کدام یک از کار ها به جاروبرقی صدمه و آسیب می زند؟ آیا شما طریقه استفاده اصولی از جاروبرقی را می دانید؟ چه چیز هایی را نباید با جاروبرقی تمیز کرد؟ هنگام استفاده از جاروبرقی ممکن است اشتباهاتی انجام دهید که به جارو یا خود شما آسیب بزند. در این مقاله شما را با این خطرات آشنا می کنیم.

 • در استفاده از جاروبرقی دقت کنید که هر چیزی را جلوی دریچه قرار ندهید که موتور جارو آن را ببلعد. مثلا لباس، شانه و ... .
 • برای تعویض حالت سر دسته جاروبرقی، دستگاه را خاموش کنید و حتی دوشاخه اش را از برق بکشید و بعد این کار را انجام دهید. چرا که اگر دستگاه روشن باشد و شما این کار را انجام دهید امکان دارد که دستگاه مو یا لباس شما را بکشد و موجب آسیب شما بشود.
 • اگر از سیم های رابط برای جاروبرقی استفاده می کنید که سیم آن طولانی شود، از سیم هایی استفاده کنید که مناسب جاروبرقی باشد. عدد نوشته روی سیم ها و کابل ها را چک کنید که متناسب با جاروبرقی باشد.
 • هنگامی که از جاروبرقی استفاده می کنید در جابجایی ها حواستان باشد که از سیم جهت حرکت دادن یا کشیدن جاروبرقی استفاده نکنید. این کار احتمال دارد به سیم آسیب زند و موجب لختی آن شده و خطرناک است. سعی کنید پس از چند بار استفاده سیم را چک کنید که سالم باشد.
 • در استفاده از جاروبرقی حواستان باشد که هرگز نقاطی از منزل که مرطوب است را جارو نکشید چرا که این کار موجب کاهش کارایی موتور دستگاه شده و حتی ممکن است موجب مسدود شدن خرطوم جاروبرقی شود. همچنین به خاطر داشته باشید که هرگز از جاروبرقی خانگی برای کار های خارج از خانه استفاده نکنید که این جاروبرقیها برای کار در خانه هستند نه کارهای صنعتی و ... .
 • هنگامی که از جاروبرقی استفاده می کنید حواستان باشد که اجسام نوک تیز وارد خرطوم نشود. این کار موجب می شود که پره های فن جاروبرقی در اثر برخورد با اجسام نوک تیز بشکند و یا لوله های جاروبرقی در اثر برخورد با این اجسام پاره شود. در صورت وجود این اجسام، آن ها را با دست بردارید.
 • برای استفاده از جارو برقی، دقت کنید که وقتی که می خواهید دوشاخه را به برق وصل کنید کلید دستگاه در حالت خاموش باشد. همین طور به هنگام اتمام کار هم برای کشیدن پریز از برق باید دستگاه خاموش شده باشد.
 • برس جاروبرقی را بعد از دو سه بار استفاده شستشو دهید و همچنین نگذارید که کیسه آن به کلی پر شود و مداوم آن را خالی کنید و همچنین سعی کنید پس از چند بار خالی کردن ان را با آب خالی شستشو دهید و از شوینده ها استفاده نکنید. فیلتر ها را به موقع تعویض کنید. رعایت این چند نکته تأثیر زیادی در عمر جاروبرقی دارد.

 • سعی کنید همیشه جاروبرقی تمیز باشد و دقت کنید که لوله ها خالی از اجسام باشد. این کار موجب می شود مکش موتور بیشتر و بازده بهتری داشته باشد.
 • برخی از جاروبرقی دارای کلید های چند حالته هستند که هر کدام مخصوص نظافت شیء خاصی است. شما هم در استفاده از جاروبرقی برای هر قسمت از خانه درجه مخصوص آن را بزنید.
 • موتور جاروبرقی پس از هر 20 دقیقه کار نیاز به یک استراحت 15 دقیقه ای برای خنک شدن دارد.
 • در حرکت دادن جاروبرقی و جابجایی آن در هنگام استفاده، آن را به شدت حرکت ندهید که این کار موجب پارگی لوله های جاروبرقی می گردد.
 • موقع تعویض پاکت جاروبرقی یا نظافت فیلتر آن، جارو را از برق بکشید.
 • در صورتی که جاروبرقی صدایی غیرعادی دارد، حتما آن را به نمایندگی نشان دهید ولی هرگز جاروبرقی خود را به افراد غیرمسئول و غیرمتخصص نسپارید.
 • چند چیز را نباید هرگز با جاروبرقی تمیز کرد که عبارتند از: 1- گرد و غبار خیلی ریز : گرد و غبارهای خیلی ریز فیلتر یا کیسه جارو را فوراً مسدود کرده و در نتیجه ماشین شروع به برگرداندن خاک ها به درون هوا می کند. 2- تکه های بزرگ شیشه : همانطور که گفته شد این ها اجسام نوک تیز هستند و ممکن است به دستگاه آسیب برسانند. 3- مواد غذایی مرطوب : در باره این نکته هم توضیح داده شد. 4- سکه، گیره ی کاغذ یا اشیای ریز دیگر : زمانی که این گونه موارد را روی کف زمین می بینید بسیار وسوسه انگیز است که خیلی راحت با جاروبرقی روی آن ها بکشید، اما ممکن است داخل برس چرخنده گیر کرده و یا تکه های پلاستیکی داخل وسیله را بشکنند.
 • اما شما می توانید با خیال راحت این موارد را با جاروبرقی تمیز کنید. 1- مو : وقتی که حیواناتی در خانه نگه می داری که موی آن ها باید دور ریخته شوند (مثل سگ) می توانید به راحتی آن محل هایی را که این حیوانات بیشتر تردد داشته اند را با جاروبرقی تمیز کنید. ولی مراقب باشید موها داخل برس جاروبرقی در هم گیر نکنند. 2 - شن : در صورتی که تکه های بزرگ سنگ برای جاروی شما خوب نیستند، تکه های کوچک شن می توانند از میان اتصالات لوله ی جاروبرقی عبور کنند. 3 - غلات خشک : گفتنی است که خوراکی های میان وعده – مانند غلات، کورن فلکس، چیپس و یا خرده های نان و شیرینی- به سادگی با جاروبرقی تمیز می شوند.

نکاتی در استفاده صحیح از جاروبرقی ها

 1. اولین نکته ای که در هنگام کار با جاروبرقی باید در نظر بگیرید، استفاده از آن در ساعات مصرفی کم است چرا که جاروبرقی، وسیله ایست با مصرف برق بالا و هم چنین در ساعات اوج مصرف، نوسانات برق بالاست و امکان آسیب به دستگاه وجود دارد.
 2. برای نظافت جاروبرقی و جلوگیری از بند شدن لوله ها، کیسه ی جاروبرقی را پیش از پر شدن عوض کنید.
 3. برای سطوح مختلف، از درجه مکندگی مناسب استفاده کنید.
 4. موتور جاروبرقی را بیش از 30 دقیقه روشن نگذارید و به آن استراحت دهید. به علاوه جارو را نزدیک وسایل گرما زا و آتش زا نظیر شوفاژ و اجاق قرار ندهید.
 5. برای جمع آوری زباله های بزرگ از جاروبرقی استفاده نکنید. جاروبرقی دستگاهی است که برای نظافت سطوح با زباله های ریز مانند گرد و غبار یا پرزهای روی موکت یا فرش ساخته شده است و استفاده از آن برای زباله های بزرگ همانند تکه های بزرگ کاغذ، تنها موجب افزایش مصرف انرژی می شود.

نحوه درست استفاده از جاروبرقی

در این قسمت، نکاتی را در رابطه با نحوه درست استفاده کردن از جاروبرقی، جهت جلوگیری از آسیب به بدن در هنگام کار با جاروبرقی بیان می کنیم.

 • در هنگام کار با جاروبرقی باید با صاف ایستادن و قدم برداشتن، اطراف را جارو کشید نه با خم شدن.
 • برای جلوگیری از اذیت شدن گوش ناشی از صدای بالای جارو، پیشنهاد می شود قبل از شروع کار با جاروبرقی، تکه ای پنبه در گوشتان قرار دهید.
 • هنگام جاروکشی، برای جلوگیری از بروز حساسیت‌های ریوی، از یک ماسک یا دستمال استفاده کنید.
خواندن 12870 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.